Новости

СОВЕТИ ЗА СОВРШЕНО ПЕЧЕНО МЕСО

1. Солете го месото пред печење

Ако го посолите месото непосредно пред печење, веројатно ќе испечете парче месо со солена кора и месо без вкус. Наместо тоа, посолете го целото парче свежо месо добро и оставете го во фрижидер преку ноќ, така што солот ќе „влезе“ што е можно подлабоко во месото.

2. Извадете ја целата влага од месото

Најдобри резултати ќе постигнете ако ставите месо во рерна што е на собна температура. Затоа, добро би било да го извадите посакуваното парче од фрижидерот најмалку половина час или еден час пред печењето. Користете хартиена крпа за да отстраните каква било течност од кожата, бидејќи тоа ќе ја направи кутикулата покрцкава.

3. Загарантирајте ја острината на кутикулата

Со нож внимателно исечете ја кожата неколку милиметри во длабочина и два сантиметри во должина, а потоа ставете ја во загреана рерна. На овој начин маснотиите ќе излезат низ површината на месото, а кората на крајот ќе биде крцкава и повкусна.

4. Не заборавајте за сочноста

Бутот или плешката обично се ставаат во подлабок плех за печење со зачини, масло и корен зеленчук, а за време на печењето се полеваат со сок што протекол од месото и другите состојки. Ако сакате печењето да има добра арома, полевајте го го печеното со малку пиво на секои 15 минути или слично.

5. Обратно печење

Можете исто така да постигнете крцкава кожа и меко месо ако поставите парче месо директно на решетката во рерната на спротивниот начин и под него ставете плех за печење. Директното изложување на кожата на топол воздух ќе ја гарантира крцкавоста на кожата, ќе го заштити месото од прекумерна термичка обработка, а целата вишок маснотија ќе истече во плехот за печење.